

| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 14.2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 60 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Hold Current | 400 mA |
| Time to Trip | 3.8 s |
| Trip Current | 800 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 1.1 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 500 mΩ |
| Lead Spacing | 5.1 mm |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09552
Ext.Price$0.09552
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09552 | $0.09552 |
| 10 | $0.08522 | $0.85220 |
| 50 | $0.07603 | $3.80150 |
| 100 | $0.07009 | $7.00900 |
| 500 | $0.06461 | $32.30500 |
| 1000 | $0.05956 | $59.56000 |
| 3000 | $0.05525 | $165.75000 |
| 5000 | $0.05125 | $256.25000 |
